home - Sport - Cyklistika - Hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát

Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých králů a jejich králů, jejichž počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý, velkolepý královský hrad, který byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později velkoryse dobudován Vladislavem Jagellonským.

Křivoklát byl několikrát těžce poškozen požárem. Stál se obávaným vězením a jeho významem silně poklesl. Romantismus 19. století a zejména majitelé hradu Fürstenberkové, kteří drželi hrad až do roku 1929 přivedli hrad k záchraně jeho restaurováním.

Nádherná hradní kaple, královský a rytířský sál s expozicí gothického malířského a sochařského umění, knihovna s 52 tisíci svazků, bohaté fürstenberské muzeum a obrazárna, proslulá věznice a tanečníci s tažnými nástroji, monumentální velká věž s hudebními sbírkami a výhledem do okolí, příjemná procházka po hradbách, věž Huderka s černou kuchyní a vyhlídkovým ochozem, hejtmanství s příležitostnými výstavami, vše a ještě mnohem víc je hrad Křivoklát, národní kulturní památka.
 

Děkujeme za Vaši zprávu, brzy Vás budeme kontaktovat.